Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

 

Mecenasi Kultury

 

Letnie weekendy w mieście nie muszą być nudne. Ciekawym pomysłem na spędzenie wolnego czasu są kina plenerowe, gdzie za darmo można zobaczyć film.

 

W miniony piątek, na tarasie przy pałacu Bobrowskich w Andrychowie mieliśmy okazję zobaczyć wyjątkowy pokaz filmu niemego "Pan Tadeusz" z 1928 r. w reż. R. Ordyńskiego, który wzbogaciła muzyka grana na żywo przez andrychowski zespół "Czerwie".

 

Uroczyste otwarcie pokazu poprowadziła Daria Rusin – historyczka, członkini Towarzystwa Miłośników Andrychowa.

 

Licznie zebrana publiczność miło spędziła wieczór. Zespół w trakcie pokazu wykorzystywał różne instrumenty, tak aby jak najbardziej ekspresyjnie wyrazić to co działo się na dużym ekranie.

Przypomnijmy: Polski film niemy "Pan Tadeusz" z 1928 roku, zrealizowany został na podstawie epopei Adama Mickiewicza pod tym samym tytułem. Uważany za pierwszą polską filmową superprodukcję, zaginął w czasie II wojny światowej. W latach 50-tych XX wieku odnaleziono fragmenty filmu o łącznej długości 42 minut. W 2006 roku,we Wrocławiu odnaleziono kolejne fragmenty, dzięki czemu udało się zrekonstruować około 120 minut trwającego oryginalnie ponad 3 godziny filmu.

 

Fot. J. Skupień, Nowiny