Kapela "Andrusiki"

 

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Kapela "Andrusiki"

Z ostatniej chwili - sukcesy zespołu!

  • II miejsce w XV Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych Łęczna 2012
    28 - 29 VII 2012
  • III miejsce XXV w Mazowieckich Spotkaniach Kapel Podwórkowych im. Jana Stępniakowskiego "Sienno 2012" 19 sierpień 2012 r.

 

Dni Andrychowa to imprezy kulturalne dla wszystkich mieszkańców. Od lat tradycyjnie słuchaliśmy koncertów Kapeli Podwórkowej Wujka Jaśka. W tym roku było ciut inaczej. Ciut - bo trochę zmienił się skład kapeli.

Kapela Wujka Jaśka grała razem 27 lat. Jak to się zaczęło? Na początku była kapela w Kętach - "Kapela Wujka Staśka" Wujek Stasiek był wujkiem Wujka Jaśka. Obecnie nie ma już w zespole Wujka Jaśka - zespół zrezygnował z "prorodzinnego" nazewnictwa zmieniając swoją nazwę na "Andrusiki" i przyjął do swojego składu - solistkę!

Jak widzimy - wśród gości koncertu był Burmistrz Andrychowa Jan Pietras wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej - Krzysztofem Kubieniem

Kapela dalej śpiewa swoje dawne hity. Śpiewają własne piosenki i zasłyszane, ponadczasowe. Najczęściej teksty piosenek piszą bracia Marion, muzykę kapela tworzy wspólnie. Ich największe przeboje to : "Jesienny ogród", "Beskid Andrychów", "Tramwaj", "Nie ma jak w Andrychowie" - polka, "Strażacka polka", "Zabawa przy remizie" - polka,

Kapela ma stałe grono swoich wielbicieli i wielbicielek

A jako, że pogoda tego dnia na koncerty plenerowe była świetna ...

... kapela zaśpiewała piosenki związane z życiem naszego miasta, a także stare, przedwojenne melodie ...

"Tylko we Lwowie", "Połączeni", "Cicha Woda", "Graj mi Graj Gitaro", "Beskid Andrychów", "Kareta" - od lat cieszą się wśród fanów Kapel Podwórkowych niesłabnącym powodzeniem

Po zmianach w składzie Kapeli Wujka Jaśka - zespół zmienił swoją nazwę na Andrusiki. Do zespołu dołączyła solistka! - Alina Rzadek.

Pani Alina pochodzi z Przemyśla. Do Inwałdu przyjechała w 1987 roku. Jak twierdzi - bardzo lubi śpiewać.

Szczęśliwy traf - pierwszy swój występ sceniczny w nowym składzie kapela Andrusiki miała podczas jubileuszowego - XXX Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego. Na 17 występujących kapel - Andrusiki zajęły II miejsce! Przemyski Dom Kultury Pani Alina zna jak własną kieszeń. Występowała tam wielokrotnie i bardzo często wygrywała przeglądy i festiwale piosenki. Szczególnie miło wspomina występy na Festiwalach Piosenki Radzieckiej, w czasie których śpiewała ballady Bułata Okudżawy. Za zdobycie I miejsca na jednym z takich festiwali - poleciała w nagrodę do Leningradu (obecnie Pertersburga). Podczas Festiwalu Kapel Podwórkowych w Przemyślu spotkała ją miła niespodzianka - spotkała swojego nauczyciela śpiewu, który akompaniował jej kiedyś podczas występów, Po dwudziestukilku latach spotkali się znowu. Jacek Marcińczak bo o nim mowa - muzyk jazzowy, pracuje do dzisiaj w Domu Kultury w Przemyślu, ma własną szkołę jazzową, studio nagrań.

Występ Andrusików w Andrychowie był trzecim wspólnym występem Andrusików. 

Z wywiadu przeprowadzonego za kulisami dowiedziałem się, że Pani Alina uczy dzieci śpiewać w scholi parafialnej.

Do scholi należy 12 dziewcząt. Całe życie jestem związana z oazą, z kościołem. Dwa lata temu we wspólnym projekcie z 20 osobową grupą młodzieży robiliśmy oratorium w parafii Inwałdzkiej. Własne aranżacje, własne słowa - było to dla nas wielkie wyzwanie i jak twierdzi wielu Inwałdczan - odniesliśmy wielki sukces.

Pełnię funkcję sołtysa Inwałdu, pracuję zawodowo. Trzeba jakoś jedno z drugim pogodzić. Uważam, że w życiu powinien być czas na wszystko - na taniec, muzykę, śpiew, naukę, modlitwę i pracę. Zawodowo - jestem dyżurną ruchu na PKP, czasem pracuje również w Andrychowie, ale w tej chwili pracuję w Wadowicach.

A teraz będzie dość niecodzienny przerywnik - mażoretki w "cywilu"  bawiące się przy dźwiękach Andrusików :)

Wróćmy jednak do koncertu.

Aktualny skład zespołu Andrusiki :

Alina Rzadek - śpiew
Marian Hutniczak - akordeon
Jan Marion - gitara wokal
Ryszard Marion - klarnet, wokal
Tadeusz Kręcioch - gitara basowa i wokal

Na koncercie - fani rozpoznali zapewne grającego gościnnie z zespołem Jerzego Kreczmera, który zastąpił nieobecnego w czasie Dni Andrychowa - Tadeusza Kręciocha.

W Przemyślu zaśpiewaliśmy 5 utworów - na 17 zespołów ustąpiliśmy tylko Kapeli - Eka z Gostynia k. Poznania. Sukces był dla nas bardzo ważny - ten festiwal to najstarsza i najbardziej znana tego typu impreza w kraju - dowiedziałem sie tuż po koncercie

W Andrychowie stała się rzecz niebywała do tej pory na miejsckich imprezach :) Fani jak widać przywitali nową członkinię kapeli - pięknymi różami!

A Andrychowianie - jak zwykle nagrodzili brawami występ odmienionych Wujków Andrusików :)

Historia jest historią. Zespół ma za sobą 27 lat wspólnego grania. Wiele wspólnych wyjazdów krajowych i zagranicznych, kilkanaście koncertów co roku, dużo zaprzyjaźnionych Kapel Podwórkowych w całej Polsce - wśród których zdecydowanie najmilej muzycy wspominają kapele - Bekę z Przeworska, Centusie z Krakow i Bajery Śląskie z Ormontowic.

Pierwszy Andrychowski koncert Andrusików - za nami.

Brawa dla Andrusików - zwłaszcza że jest to jedna z nielicznych tego typu kapel w województwie małopolskim. Jak twierdzą muzycy zespołu - najbliższa taka kapela gra dopiero w Krakowie. Okoliczne miasta nie posiadają tego rodzaju zespołów muzycznych.

Życzymy kolejnych 27 lat grania :)

Do usłyszenia

Jarosław Skupień


 

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie (C) 2010