Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "Andrychów"

 

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca "ANDRYCHÓW"

Choreograf : Urszula Wiśniowska 
Kierownik muzyczny : Leon Majkut
Konsultant etnograficzny : Małgorzata Kiereś
Opiekun zespołu : Grażyna Karcz

Kontakt:

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
Tel./fax 033 875 39 45, tel. 033 875 26 28,
www.kultura.andrychow.eu
e-mail: grazyna.karcz@kultura.andrychow.eu

 

Wiadomość z ostatniej chwili:

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW z Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie otrzymał I miejsce i nagrodę rzeczową w kategorii- Zespoły Śpiewacze z towarzyszeniem instrumentów muzycznych podczas XIX Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych ''Zloty Kłos'' 2012 w Zebrzydowicach.

 

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „ANDRYCHÓW” z Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie zdobył I miejsce i  nagrodę 1.000 zł ufundowaną przez Rodzinę Szwarlików w kategorii Zespoły Regionalne podczas XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie w dniach 5 - 8 stycznia 2012 r. Zdjęcia z przeglądu: www.ofkip.pl

 

Zespół powstał w 1997 roku pod patronatem Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Początkowo jako zespół dziecięcy, działał przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Andrychowie. Pomysłodawcą utworzenia zespołu była Zofia Wanat.

Zespół prezentuje wysoki kunszt artystyczny a zarazem spontaniczność i humor czym zapewnia sobie sympatię i uznanie widowni. Mając na względzie wymagania publiczności program jest ciągle wzbogacany o nowe utwory i układy choreograficzne. Obecnie działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie.

Opiekę artystyczną sprawuje choreograf Urszula Wiśniowska i kierownik muzyczny
Leon Majkut  pod okiem Małgorzaty Kiereś konsultanta etnograficznego.

Członkowie Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW stanowią grupę wyjątkowych pasjonatów ludowej tradycji. Głównym atutem zespołu jest wielopokoleniowość. Obecnie Centrum Kultury i Wypoczynku podjęło działania, których celem jest zmiana dotychczasowego wizerunku zespołu. Brany jest pod uwagę charakter terenów przejściowych, który towarzyszy całej andrychowskiej ziemi, a zatem jest jej bogactwem.

Do tego bogactwa właśnie zespół obecnie sięga by tworzyć nowe programy sceniczne.
Zespół ma w swoim dorobku program pt. „ Na Andrychowskim Rynku”, który ma odtworzyć klimat rynku, przybliżyć odbiorcy, tutejszemu mieszkańcowi wartości rodzimej tradycji, oraz 21 opracowanych kolęd i pastorałek.

Strój jest jedną z kilku odmian ludowego stroju Krakowiaków Zachodnich, który zespół chce nosić, którym się utożsamia i w którym chce występować na scenie prezentując folklor ziemi krakowskiej.

Zespół występował w kraju i za granicą. Reprezentował gminę na występach artystycznych na terenie Polski oraz w Niemczech, Czechach i na Słowacji.

Skład zespołu:

  • kapela ludowa
  • taneczno-wokalna grupa w skład, której wchodzą: dzieci, młodzież i dorośli

Zespół liczy 34 osoby.

 

 

"Andrychów" pięknie prezentuje się w nowych strojach!

Przypomnijmy - Panie z Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Andrychów" występują w nowych strojach zakupionych w roku 2010 przez Centrum Kultury i Wypoczynku przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego : Projekt - Zakup i uzupełnienie strojów dla Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca "Andrychów" 

Wkrótce - nowe stroje otrzymają też Panowie!

 

Fotoreportaż z występu w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - tutaj

Archiwalne fotografie zespołu dostępne są również : tutaj

 


 

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie (C) 2010