Orkiestra Dęta "Andropol"

 

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Orkiestra Dęta ANDROPOL

Powstała w latach 20. XX wieku. Funkcjonowała wówczas jako Fabryczna Orkiestra Strażacka przy Zakładach Bawełnianych braci Czeczowiczka. Na czas okupacji musiała zawiesić swoją działalność. Od zakończenia wojny koncertowała podczas wielu uroczystości na terenie kraju. W latach 60 XX wieku dwukrotnie brała udział w Centralnych Dożynkach w Warszawie. Wielokrotnie była laureatką Wojewódzkich Przeglądów Orkiestr Dętych w Krakowie i Bielsku-Białej. Podczas Wojewódzkiego Festiwalu "Echo Trombity 99" w Nowym Sączu zdobyła III miejsce natomiast w 2003 - I miejsce! Od 1999 roku orkiestra działa pod patronatem Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Od 2004 roku funkcjonuje jako Stowarzyszenie.

Obecnie w skład orkiestry wchodzi 35 osób. Przy orkiestrze działa młodzieżowa szkółka nauki gry na instrumentach dętych oraz big band, który zdobył wyróżnienie podczas Przeglądu Orkiestr Dętych "O liść Platana" w Andrychowie oraz III miejsce podczas Wojewódzkiego Festiwalu "Echo Trombity" w Nowym Sączu.

Kapelmistrzem orkiestry jest Łukasz Zaborowski.

Miejska Orkiestra Dęta "ANDROPOL" w Andrychowie w repertuarze ma m.in.

 • marsz "Wiwat" Leona Landowskiego.
 • Temat z jednego z pierwszych amerykańskich musicali "New York, New York" w aranżacji Jean'a Trevesa
 • "Stranger in Paradise" z musicalu Kismet
 • "Taniec z szablami" Aram Khachaturian
 • "Swinging Glenn Miller" wiązanka utworów
 • "The Show Must Go On" Freddie Mercury
 • Samba "Holiday in Rio" aranżacja Steve McMillan
 • "Mambo No.5" Lou Bega
 • Dixie “Posaunen-Express" Walter Tuschla
 • "Rock Around The Clock"
 • "Y.M.C.A." z rep. The Village People
 • oraz wiele, wiele innych utworów

Dyrygent - Łukasz Zaborowski to rodowity andrychowianin. W orkiestrze dętej gra od 15 lat. W niej zaczęła się jego przygoda z muzyką. W młodzieżowej szkółce nauki gry na instrumentach dętych przy Orkiestrze Dętej AZPB Andropol rozpoczął naukę gry na puzonie. Po dwóch latach wszedł w skład orkiestry. Później już chęć do muzykowania była w nim na tyle silna, że grał w kilku okolicznych orkiestrach dętych. Swoich sił próbował także w tzw. graniu garażowym.

Był współzałożycielem bardzo znanego wśród andrychowskiej młodzieży zespołu "Niemampojęcia" Po skończeniu szkoły średniej postanowił pogłębić swoją wiedzę muzyczną. Przez trzy lata był słuchaczem Krakowskiej szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Owocem tego stała się gra w Big Bandzie Małopolskim składającym się głównie z muzyków tejże szkoły. Nadrabiając swoją wiedzę z zakresu średniej szkoły muzycznej zdał egzaminy na Uniwersytet Śląski w Katowicach filia w Cieszynie na kierunek Edukacja Muzyczna. Wszystkie egzaminy ma już za sobą i wiosną tego roku będzie bronił pracy licencjackiej. Studia muzyczne oraz warsztaty dla dyrygentów i kapelmistrzów w Nowym Sączu znacznie poszerzyły jego umiejętności potrzebne do prowadzenia różnego typu zespołów i orkiestr, które wykorzystuje pełniąc obecnie funkcję dyrygenta Miejskiej Orkiestry Dętej Andropol w Andrychowie.

 

Łukasz Zaborowski pracuje z andrychowską orkiestrą od trzech lat. Prowadzi szkółkę gry dla młodzieży, stopniowo zwiększa stan osobowy orkiestry, a w ubiegłym roku założył przy orkiestrze zespół typu Big-Band.


 

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie (C) 2010