Orkiestra Dęta OSP Roczyny

 

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Orkiestra Dęta przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Roczynach

Historia Orkiestry w Roczynach sięga lat 70 XIX wieku. Po I wojnie światowej nosiła nazwę WETERANI. W trakcie II wojny światowej nie działała. Po jej zakończeniu, z uwagi na repertuar nie była mile widziana przez władze PRL- u. Skoncentrowała się więc na oprawie muzycznej wydarzeń kościelnych. Na przestrzeni lat koncertowała nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami m.in. w Niemczech i Słowacji a w 2000 roku dała 11 występów na Ukrainie. W latach 1995 - 1996 została odznaczona Medalem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr oraz Złotą Odznaką Honorową.

Za swoją działalność otrzymała również nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W 2006 roku zdobyła I miejsce w Regionalnym Przeglądzie Orkiestr Dętych "O liść Platana". W tym samym roku wzięła udział w Małopolskim Przeglądzie Orkiestr Dętych "Echo Trombity" w Nowym Sączu, gdzie w części obejmującej przemarsz zdobyła "Złotą Buławę". W części koncertowej zajęła natomiast II miejsce.

Orkiestra swoimi występami uświetniała wiele uroczystości kościelnych np. w 1999 roku, wykonując Marsza Podhalańskiego, witała na wadowickim lądowisku Papieża Jana Pawła II. Orkiestra liczy 40 osób. Gra muzykę klasyczną, rozrywkową, marszową, taneczną, jazzową, ludową i kościelną.

Pod patronatem Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie funkcjonuje od 2008 roku. Kapelmistrzem orkiestry jest Roman Marczyński.

Roman Marczyński

Absolwent Liceum Muzycznego w Rzeszowie. Studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach i Krakowie na wydziale instrumentalnym - Muzyka współczesna i jazz. Jego talent został szybko dostrzeżony i wraz z Orkiestrą Dobrynin która od wielu lat znajduje się w czołówce najlepszych orkiestr w Polsce zdobył następujące osiągnięcia :

 • 2001 - XVI Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Dętych OSP w Połczynie Zdroju - Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Nagroda Wojewody Zachodniopomorskiego, Nagroda Publiczności, Nagroda Lata z radiem
 • 2002 - VII Międzywojewódzki Turniej Orkiestr Dętych w Kolbuszowej - Grand PRIX 47 Internationalen Musiktage - Rastede (Niemcy), I miejsce w konkursie Parady Marszowej
 • 2004 - XIX międzywojewódzki przegląd orkiestr dętych OSP - Kolbuszowa
  I Miejsce w kategorii Muzyka Paradna, I miejsce w kategorii Koncert Sceniczny
 • 2005 - XVII Ogólnopolski Festiwal Orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych - Krynica Zdrój - I miejsce w kategorii Musztra Paradna (po raz czwarty)
  I miejsce w kategorii Koncert sceniczny
 • 2006 - V Międzynarodowy Dni Muzyki i Folkloru - Leszno - I Miejsce w kategorii Muzyka Paradna

W 2007 roku na mityngu Orkiestr i Trębaczy Jazzowych im. Henryka Majewskiego w Kolbuszowie zdobył główna nagrodę Złote Zadęcie Henryka Majewskiego w kategorii trębaczy Jazzowych. Na tym samym festiwalu wraz z Big Bandem Małopolskim zdobył główną nagrodę w kategorii Orkiestr Jazzowych. Z roczyńską orkiestrą związał się w 1997 roku i zasilał ją jako trębacz do sierpnia 2008 roku - bo od sierpnia tegoż roku pełni w niej funkcję kapelmistrza. Wzbogacił repertuar orkiestry o nowe interesujące aranżacje i bardziej "rozrywkowy" repertuar, dzięki czemu brzmienie orkiestry zyskało nowy, świeży styl. Przed sobą i orkiestrą stawia wysokie cele i wymagania. Współpracuje również z zespołem Czerwie i BigBandem Małopolskim.

W ofercie muzycznej Orkiestry Dętej OSP ROCZYNY znajdują się m.in.

 • "My Way" Claude Francis wylansował Sinatra, arr. Karl-Heinz Bell
 • "Storie di tutti i giorni" arr. Andre Waignein z repertuaru Ricardo Fogli
 • "Final Countdown" arr. Ron Sebregts
 • "One moment in time" Albert Hammond/Lonsnje, Whitney Houston
 • "Rock Opening"
 • "We are the champions" Freddie Mercury/ arr. Manfred Schneider
 • "Quando, Quando samba" Cesari Elio/Vlad Kabec
 • "Go west" Pet Shop Boys, arr. Ron Sebregts,
 • "Let's get Loud" Gloria Estefan - Kike Santander/ wylansowała Jenifer Lopez
 • "ABBA Gold" arr. Ron Sebregts z rep. ABBA
 • "Marsz Radecki" Johann Strauss-ojciec

Poprzednim kapelmistrzem orkiestry był Adam Baran

Zapraszamy do obejrzenia kliku archiwalnych fotografii orkiestry.Orkiestra Dęta w Roczynach to jeden z najprężniej działających tego typu zespołów, nie tylko na terenie Andrychowszczyzny, ale i całego regionu.

Za swoją działalność doczekała się wielu nagród i odznaczeń, m.in.: Medalu Polskiego Związku Chórów i Orkiestr - Złotej Odznaki Honorowej (1995 rok), nagrody Ministerstwa Kultury i Sztuki za osiągnięcia w upowszechnianiu kultury (1996 r.), "Złotej Trąbki" na Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych w Międzybrodziu Bialskim.

W 2004 roku orkiestra została przyjęta do Konfraterni Najstarszych Orkiestr Województwa Śląskiego.

Największy powód do dumy wiąże się jednak z rokiem 1999. Wtedy to roczynianie witali w Wadowicach Jan Pawła II, odbywającego kolejną pielgrzymkę do ojczyzny.

Obok występów w kraju, orkiestra prezentowała się także za granicą: na Ukrainie, w Słowacji i Niemczech.

W swoim repertuarze orkiestra ma muzykę: klasyczną, rozrywkową, marszową, paradną, taneczną, jazzową, ludową i kościelną.

Telefon kontaktowy: 0 ... 33 / 875 26 28, 875 39 45


 

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie (C) 2010