Zespół Mażoretek "Talent"

 

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Zespół Mażoretek "Talent"

 

 W chwili obecnej w skład zespołu wchodzą:

  • Mini formacja – seniorki
  • 15 os. zespół kadetek

Dziewczęta ćwiczą w szkole w Roczynach gdzie mają doskonałe wprost warunki do rozwijania swoich umiejętności - dzięki dyrekcji tamtejszego ZSS

Trener zespołu – Zenon Gardyańczyk

Kierownik zespołu : Grażyna Karcz

Kontakt:

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie
Tel./fax 033 875 39 45, tel. 033 875 26 28,
www.kultura.andrychow.eu
e-mail: grazyna.karcz@kultura.andrychow.eu

 

Podczas odbywających się w dniach 9 - 10 maja 2009 roku Mistrzostw Polski w Opolu mażoretki Talent zdobyły czwarte miejsce w kategorii seniorek.

Gratulujemy !

Zapraszamy do obejrzenia fotoreportażu o historii mażoretek Talent :

Historia mażoretek

Za mundurem panny sznurem - każdy z Was zna to polskie przysłowie.

A za kim pomaszerują żołnierze? Skąd się wzięły mażoretki? Ponoć Bonaparte, przed tym jak wyruszył na podbój Rosji posłużył się fortelem - kusząc nowych rekrutów swojej armii - organizując parady i przeglądy wojskowych orkiestr, które prowadziły smukłe i piękne dziewczęta w kusych spódniczkach - mażoretki.

Pewnie to prawda - gdyż wyraz (majorette) zapożyczony jest właśnie z języka francuskiego i oznacza młode dziewczyny ubrane w piękne stroje zawierające akcenty wojskowych mundurów galowych

Staraniem Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie (a było to konkretnie we wrześniu 2005 roku) przy CKiW powstał zespół mażoretek "Talent".  Kierownikiem zespołu od momentu jego powstaniabyła Małgorzata Seliga a dziewczęta - mażoretki - pracowały pod okiem jednej z niewielu instruktorek - wychowawców młodzieży - Teresy Nycz - trenerki mażoretek "Gracja" - mistrzyń Polski!

Historia TALENTu

Gminny Zespół Mażoretek "Talent" działa od września 2005 roku. Ćwiczą w szkole w Roczynach gdzie mają doskonałe wprost warunki do rozwijania swoich umiejętności - dzięki dyrekcji tamtejszego ZSS

Mażoretki pracowały pod kierunkiem Teresy Nycz - trenerki mażoretek "Gracja"Oprócz treningów, prawie od samego początku zespół cieszył swoimi występami andrychowską publiczność na imprezach plenerowych organizowanych w Parku Miejskim, Dniach Andrychowa, Przeglądach Orkiestr Dętych, a nawet - wieczorach wigilijnych organizowanych dla seniorek Kół Gospodyń WiejskichDziewczęta mają się czym pochwalić. Jeszcze w 2005 roku opracowano kilkanaście układów choreograficznych, a w roku 2006 - 21 !

Pierwszym ważnym występem dla "Talentu" był VII Powiatowy Przegląd Zespołów Artystycznych w marcu 2006 roku. Pierwszy występ przed publicznością przyniósł nagrodę i kwalifikację do XIX Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych w Skawinie skąd mażoreki "Talent" z Centrum Kultury i Wypoczynku wróciły z drugą nagrodą.

W dniach 6-7 maja 2006 roku zespół pojechał na mistrzostwa Polski do Ozimka!  Tam właśnie - nasz Talent zdobył 6 miejsce w Polsce w kategorii juniorek, w której startowało 19 zespołów dziewcząt w wieku od 11 do 14 lat.

Wydawać by się mogło, że w porównaniu z grupami mażoretek z Czech i najlepszymi grupami w Polsce - mażoretki z Roczyn nie mają żadnych szans, gdyż są stosunkowo młodym zespołem. Patrząc jednak na ogromne postępy jakie uczyniły w tak krótkim okresie czasu - wszystko świadczy o tym, że Talent przebojem wdziera się na Polską scenę mażoretkową!  Najlepsza w Polsce instruktorka - Teresa Nycz i talent Talentu - to mieszanka która musi przynieść sukces!   

Szacuje się że w Polsce jest ok. 30 - 40 zespołów mażoretek - czy Talent ma szansę być w ścisłej czołówce? Ja w to wierzę !

Piękne stroje, ciekawa choreografia, wdzięk i precyzja ruchów - dziewczęta z "Talentu" można z pewnością zaliczyć do jednych z najlepszych ambasadorów kultury naszej Gminy!

Może teraz coś o lycrze i cekinach! Stroje mażoretek to prawdziwy majstersztyk. Nie wystarczy maszyna do szycia i pomysł - to całkiem odrębna nutka w światowej rewii mody - specjalistami w tej dziedzinie są nasi sąsiedzi zza południowej granicy. To właśnie z Czech pochodzi większość strojów polskich mażoretek. Czesi mają firmy z kilkunastoletnimi tradycjami, które mogą się poszczycić strojami na najwyższym światowym poziomie.

Lycra, cekiny, uśmiech i setki godzin prób - wszystko to przynosi w efekcie tak doskonałe efekty.

Mażoretki czasem mylone są z tamburmajorkami - dziewczętami maszerującymi przed orkiestrą, nadającymi buławą tempo, sygnalizującymi np. kiedy orkiestra ma zacząć grać, zatrzymać się skręcić lub cheerleaderkami - w tym przypadku rekwizytami są  pompony.

A Mażoretki to dziewczyny, podrzucające i żonglujące tzw. pałeczką mażoretkową, czyli około 65-centymetrową rurką zakończoną kulkami.

Zanim to jednak nastąpi - sala gimnastyczna, instruktorka i wiele godzin wytężonej pracy.

A na poniższej fotce - Katerina Kubićkova - mistrzyni Europy. Opiekun i choreograf Dixi, Mini Dixi, Baby Dixi - wielokrotnych mistrzyń Republiki Czeskiej, mistrzyń Europy. Na ostatnich ME w Opolu podopieczne Kateriny wywalczyły brązowy medal.

Do zespołu Talentu należy 25 dziewcząt chodzących w większości do tej samej klasy.

Jak mogliśmy się przekonać - kilkanaście miesięcy systematycznej pracy przyniosło w krótkim czasie bardzo wymierne efekty! w postaci nagród i wielkich braw publiczności. Z pewnością to wielka zasługa Teresy Nycz - instruktorki Talentu

Wiele godzin pracy trzeba poświęcić na to by z grupy wesołych nastolatek stworzyć grupę taneczną i zaprezentować spójny, niezwykle dynamiczny występ przebojowych mażoretek. Nie da się wykonać takiej pracy bez ogromnej pasji i serca, które trzeba w nią włożyć - zarówno ze strony nauczyciela jak i uczennic. Tylko wtedy może przyjść prawdziwy sukces wspólnej pracy.

Byłoby nietaktem nie wspomnieć także o opiece i patronacie nad Talentem ze strony Centrum Kultury i Wypoczynku. Talent - to kolejna trafiona w dziesiątkę, udana inwestycja w zdolną młodzież naszej Gminy!  

Być mażoretką - to sposób bycia, sposób życia, metoda na młodość - nieustający fitness club. Być mażoretką to ciągły ruch, poczucie rytmu, takt, gracja, elegancja, zwinność, precyzja ruchów, pewność siebie, wdzięk, uroda, uśmiech, radość ...

... ale i wielogodzinne treningi, nauka, praca, specajalistyczne treningi i obozy kondycyjne. 

Talent ćwiczy na sali gimnastycznej ZSS w Roczynach. Jak sami widzicie - ma tam doskonałe wprost warunki do rozwijania swoich umiejętności. Pani Teresa - instruktorka "Talentu" wielokrotnie podkreślała jak dobrze układa jej się współpraca z Dyrekcją ZSS w Roczynach. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu i trwają po 2 godziny.

TALENT z Roczyn

Talent ma już na swoim koncie wiele sukcesów, do najważniejszych należą zdobycie 6. miejsca na Mistrzostwach Polski w 2006 roku i zdobycie wicemistrzostwa Polski w 2007 roku.

Tylko 0,85 punktu (283,95) zabrakło mażoretkom zespołu "Talent" aby w kategorii Junior Baton zdobyć tytuł Mistrza Polski! (284,8 punktu - tytuł MP zdobyły Mażoretki "Miraż" z Wodzisławia Śląskiego) Biorąc pod uwagę fakt, że dziewczęta z "Talentu" trenują od niedawna - to tytuł I Vicemistrza Polski jest ogromnym sukcesem tych młodych utalentowanych dziewcząt. Jeszcze niedawno mało kto by pomyślał, że będziemy odnosić sukcesy w tej dyscyplinie tańca na arenie mistrzostw Polski. Ale to nie wszystkie wspaniałe informacje z IX Mistrzostw Polski Zespołów Mażoretkowych w Ozimku, które odbywały się w dniach 11-13 maja 2007.

Także w kategorich solowych dziewczęta z mażoretek odnoszą spektakularne sukcesy! W kategorii Baton Solo - w 2007 roku - kadetka Agnieszka Żydek zdobyła tytuł Mistrza Polski!

Jeśli klikniesz w powyższe zdjęcie - przejdziesz do fotoreportażu ze wspólnej Gali Mażoretek w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie ! Kliknij !

Występy mażoretek z zespołu "Talent" odbywaja się w trakcie wielu imprez organizowanych przez Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie

Od lat - mażoretki chwalą się swoimi umiejętnościami podczas organizowanych w styczniu Balach Country.

Występ Joanny Gałosz i Klaudii Pacholarz :

... Anny Kolber ...

... i jeszcze raz - przebranej w strój country - Klaudii Pacholarz

Strój gotowy - można wyruszać na scenę!

 

 


 

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie (C) 2010