Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

 

Mecenasi Kultury

 

Współpraca


 

NOWY NABÓR! Dołącz do nas! Sezon 2020/2021

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Andrychów” ogłasza nabór:

do grupy dorosłych:

Zapraszamy osoby w wieku od 16 lat wzwyż (w szczególności mężczyzn) do udziału w zajęciach tanecznych oraz wokalnych. Rekrutacja odbędzie się w środy: 30 września, 7 oraz 14 października 2020 r., w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie, o godz. 18.00.

do grupy dziecięcej:

Zapraszamy dzieci w wieku 7 do 12 lat do udziału w zajęciach tanecznych oraz wokalnych. Rekrutacja odbędzie się w środy: 30 września, 7 oraz 14 października 2020 r., w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie, o godz. 17.00.

Więcej informacji:

Agnieszka Kołacz, koordynator LZPiT „Andrychów”,
tel. 512 442 916, mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Miło nam poinformować, że Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie jest w trakcie realizacji projektu "Zakup i uzupełnienie strojów ludowych dla LZPiT Andrychów", który dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu EtnoPolska 2019.

ANDRYCHÓW w Czarnogórze

 

6 lipca 2019 r., punktualnie o 9.00, LZPiT „Andrychów” wyruszył w drogę, by pokazać naszą kulturę i folklor w Czarnogórze. Po 20-tu godzinach jazdy przyszedł czas na postój w Medziugorie. Wizyta w tym miejscu, choć krótka, była bardzo intensywna. Członkowie zespołu odwiedzili górę objawień oraz uczestniczyli w polskiej Mszy Świętej, którą mieli zaszczyt oprawić muzycznie – było to duże przeżycie! Mszy przewodniczył arcybiskup Hoser, a kaplica wypełniona była po brzegi pielgrzymami z Polski. Zespół wzbudził duże zainteresowanie, a sam arcybiskup zaproponował udział w przyszłorocznym Festiwalu Młodych. Po dziewięciu godzinach wizyty w Medziugorie trzeba było ruszyć w dalszą drogę do celu, czyli miejscowości Bar. To tutaj odbył się „Festival Days in Bar-Petrovac-Budva”.

W przepięknej scenerii Adriatyku i wyrastających z niego gór Rumija „Andrychów” zaprezentował program będący wiązanką tańców krakowskich i pogranicza śląsko-krakowskiego. Cały festiwal rozpoczął barwny – wiodący prawie trzy kilometrową trasą – korowód ulicami Baru i nadmorską promenadą. „Andrychów” pokazał się znów z najlepszej strony, były brawa i owacje. Nie zabrakło polskiej publiczności. W festiwalu oprócz LZPiT „Andrychów” wzięły udział zespoły między innymi z: Czarnogóry, Serbii, Kosova, Grecji, Słowacji oraz Orkiestra Reprezentacyjna Miasta i Gminy Myślenice. Poza koncertami, zespół miał okazję zwiedzić okolicę Baru, zobaczyć Budvę, zwaną małym Dubrownikiem, Petrovac, Stary Bar oraz Ulcinij miasto, które leży tuż przy granicy z Albanią. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy. I tak już w piątek, 12 lipca, trzeba było się pakować i wracać do Andrychowa. Powrót trasą wiodącą przez Jezioro Szkoderskie, kanion rzeki Moraca oraz rzeki Tary sprawiał, że żal było wracać...

Po powrocie zdążyliśmy już nagrać płytę z pieśniami patriotycznymi oraz zaprezentować się na scenie Tygodnia Kultury Beskidzkiej (o tym wydarzeniu więcej napiszemy wkrótce).

W imieniu całego Zespołu dziękuję dyrektor CKiW w Andrychowie – Pani Mariannie Żmiji – za wsparcie w organizacji wyjazdu.

Tekst, foto: Agnieszka Kołacz – Koordynator LZPiT ANDRYCHÓW

 
 
 
 
LUDOWY ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ANDRYCHÓW przypomina i popularyzuje autentyczną muzykę, śpiew, tańce i zwyczaje, zwłaszcza regionu Krakowiaków Zachodnich. Głównym atutem zespołu jest wielopokoleniowość. Rozpiętość wieku jego członków jest bardzo duża: od sześciolatków z grupy dziecięcej do seniorów. To jeden z nielicznych międzypokoleniowych zespołów artystycznych tak pięknie wpisujących się w historię lokalnej społeczności. Obecnie jego skład to aż 60 osób, łącznie z kapelą i grupą dziecięcą.

 Zespół występuje w strojach, które są jedną z kilku odmian ludowego stroju Krakowiaków Zachodnich. Zestaw kapeli stanowią: skrzypce pierwsze, skrzypce drugie, altówka, akordeon, kontrabas, klarnet oraz trąbka.
 W bogatym repertuarze zespołu znajdują się różnorodne programy, m.in.: „Na andrychowskim rynku” – przybliżający klimat dawnego rynku oraz rodzimą tradycję ziemi andrychowskiej, „Albośmy to jacy tacy” – będący wiązanką tańców krakowskich i Pogranicza Krakowsko-Śląskiego z dodatkiem tańców narodowych, „Od Krakowa do Andrychowa” – składający się z tańców i przyśpiewek regionu Krakowiaków Zachodnich i Pogranicza Krakowsko-Śląskiego, „Moja Marysiu” – będący wiązanką tańców krakowskich, Pogórza Laskiego i tańców narodowych, „Jak długo w sercach...” – program patriotyczny, składający się z tańców narodowych oraz pieśni patriotycznych. Ponadto zespół prezentuje programy zawierające suitę tańców krakowskich, suitę tańców śląskich oraz pieśni ludowe i utwory biesiadne, pieśni patriotyczne, pieśni kościelne, kolędy i pastorałki.

 Zespół bierze udział w wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Corocznie występuje podczas kolejnych edycji Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Dwukrotnie reprezentował Małopolskę podczas VIII Festiwalu Zespołów Pieśni i Tańca „Z przytupem” w Zakrzewie (Wielkopolska). Od 2013 r. jest jednym ze współorganizatorów i bierze czynny udział w „Lekcjach śpiewu pieśni patriotycznych”, odbywających się w Kościele pw. św. Macieja w Andrychowie. Jedną z ciekawszych przygód zespołu był udział w akcji „Wioska Kultur” w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Członkowie zespołu nie tylko występowali na wrocławskim Placu Społecznym, ale wraz z choreografem prowadzili warsztaty taneczne dla wolontariuszy z wielu krajów świata.

 Zespół swoje programy wielokrotnie prezentował za granicą, m.in.: w Niemczech, w Czechach, w Macedonii, na Słowacji, na Łotwie oraz na Ukrainie. Miał zaszczyt kolędować w znanych sanktuariach: w Łagiewnikach, Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie, Częstochowie, Niepokalanowie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach.
 
WAŻNIEJSZE OSIĄGNIĘCIA:

- Wyróżnienie w kategorii zespołów z programem artystycznie opracowanym podczas XXIV Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych „Złoty kłos” w Zebrzydowicach (2017)
- II miejsce w kategorii zespołów regionalnych podczas XXIII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie (2017)
- II miejsce w kategorii zespołów obrzędowych prezentujących formy opracowane artystycznie na I Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Trzebini (2014)
- I miejsce na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Nasze wieczne kolędowanie” w Niepokalanowie (2013)
- I miejsce w kategorii zespołów regionalnych podczas XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie (2012)
- I miejsce w kategorii zespołów śpiewaczych z towarzyszeniem instrumentów muzycznych podczas XIX Międzynarodowego Przeglądu Zespołów Regionalnych „Złoty kłos” w Zebrzydowicach (2012)
- I miejsce w kategorii zespołów regionalnych w 44. Wojewódzkim Przeglądzie Wiejskich Zespołów Artystycznych w Górkach Wielkich (2011)
- II miejsce w kategorii zespołów obrzędowych w V Wojewódzkim Przeglądzie Folklorystycznym Regionu Małopolski „Pawie pióro” w Trzebini (2011)
Kontynuacją ostatniego sukcesu na festiwalu w Będzinie było wydanie płyty CD „Kolędy i pastorałki”, na której znalazły się nagrodzone utwory „Kolęda na ten rok”, „Stajenecka” i „Przychodzimy do stajenki”. Album został wyprodukowany w ramach współpracy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie z Miejskim Klubem im. Jana Kiepury w Sosnowcu. Nagrań dokonano w Klasztorze Franciszkanów w Kętach.
W 2017 roku zespół świętował 20-lecie istnienia i otrzymał, przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, odznakę honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”.
 
Zespół działa przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Twórcą choreografii do prezentowanych programów jest Urszula Wiśniowska. Kierownikiem muzycznym zespołu od początku jego istnienia jest Leon Majkut. Konsultantem etnograficznym jest dr Małgorzata Kiereś – dyrektor Muzeum Beskidzkiego w Wiśle.
 

 

Link do facebooka zespołu:

https://pl-pl.facebook.com/LudowyZespolPiesniITancaAndrychow/

 

 

Pracowity sezon zimowy 2018 / 2019 Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca ANDRYCHÓW
 
Tradycją już stało się, że okres kolędowy dla Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów jest bardzo pracowity. Ledwo zakończyły się koncerty z programem patriotycznym, a już nastąpiło otwarcie sezonu kolędowego, który to rozpoczął koncert podczas Andrychowskiej Wigilii. Następnie przyszedł czas na Barwałd, Nową Wieś, Wieprz k. Żywca, Bielany, Wieprz k. Andrychowa, Wadowice, Roczyny, Rzyki i Andrychów. Zespół wziął udział XIX Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Spotkania z Kolędą” im. Piotra Jakóbca w Osieku. W Barwałdzie oraz Andrychowie razem z grupą dorosłych prezentowała się także grupa dziecięca. W okresie od 22 grudnia do 2 lutego zespół dał 15 koncertów. Występy cieszyły się dużą popularnością, od publiczności płynęły słowa uznania, nie raz można było ujrzeć łzy wzruszenia. LZPiT „Andrychów” nie zwalnia tempa. Już przygotowuje się do nagrania kolejnej płyty, tym razem z pieśniami patriotycznymi. Co raz napływają kolejne propozycje występów. Przygotowywane są nowe programy, planowane wyjazdy i udziały w festiwalach. Nie ma czasu na „wakacje”!
 

 

 

21 października 2017
Miejski Dom Kultury w Andrychowie
Koncert Jubileuszowy z okazji 20-lecia działalności zespołu

z udziałem kapeli RYPCIUM PYPCIUM i chórku RODLANIE z Zakrzewa (Wielkopolska)

 

Sierpień 2017 - Maków Podhalański i Szczyrk
54. Tydzień Kultury Beskidzkiej

 

30 grudnia 2017 – Kościół św. Stanisława w Andrychowie
Koncert Kolęd LZPiT Andrychów

Twórczość Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca Andrychów redakcja Andrychow.pl obserwuje od 15 lat! W tym czasie zespół rozwinął się, osiągając poziom, który na początku jego działalności był zapewne wyłącznie w sferze marzeń jego założycielki - Zofii Wanat. Wyczuwalnym miernikiem tego poziomu są... ciarki na plecach wśród słuchaczy, które coraz częściej towarzyszą im podczas słuchania ich muzyki. Wysoki poziom artystyczny kapeli (składającej się z kilkunastu muzyków) oraz pełne wyrazu aranżacje piosenek ludowych i przyśpiewek z pewnością podobają się słuchaczom, o czym świadczą każdorazowo owacje podsumowujące ich występy. Kwintesencją ich twórczości są jednak... kolędy! To właśnie one towarzyszyły wielu rodzinom na Andrychowskiej Ziemi podczas tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia.

Wczoraj w kościele Św. Stanisława na Osiedlu LZPiT "Andrychów" wystąpił po wieczornej Mszy Św. gromadząc setki słuchaczy! Akustyka kościoła wzmocniła przekaz! Śpiewana z serca muzyka, wzmocniona siłą tradycji, naszej pamięci i wspomnień, uzupełniona śpiewem wiernych, przybyłych na Mszę Św. niejeden raz wywoływała ciarki na plecach! Była w tej muzyce jakaś niezwykła siła! Słowa nieznanych często kolęd, ich treść i połączenie mocnego głosu solistów z delikatnym śpiewem solistek zabrzmiały rewelacyjnie! Kwintesencją występu był przepiękny głos Ani Badowskiej, która razem z zespołem zaśpiewała solo jedną z kolęd! Trzeba przyznać, że akustyka kościoła wzmocniła jeszcze ten przekaz, sprawiając że wykonanie kolędy było prześliczne! Spojrzeliśmy na ludzi siedzących w ławkach kiwających głowami z wyrazem uznania - tuż po tym jak ucichły dźwięki kolędy. Kościół przez chwilę zamarł w bezruchu...

W trakcie koncertu swój debiut miała również najmłodsza grupa śpiewacza. Dzieci po raz pierwszy zaśpiewały w towarzystwie kapeli zespołu. Również wielkie brawa! To naprawdę kawał świetnej, pożytecznej i dobrej pracy opiekunów, rodziców, pedagogów i oczywiście - młodych artystów! Do tej pory grupa dziecięca śpiewała wyłącznie z akordeonem. Zespół "Andrychów" zaśpiewał podczas koncertu niemal wszystkie kolędy dostępne na najnowszej płycie (można ją kupić w Rynku Sztuki na ulicy Rynek) - zbierając słowa uznania i wielkie owacje na stojąco! Czegóż chcieć więcej! Piękna muzyka, przepiękne stroje, pełen mocy i wewnętrznego piękna przekaz, konsekwentne dążenie do celu - przyniosły po latach niezwykłe efekty! Niech ten fotoreportaż będzie wyrazem uznania i podsumowaniem braw za wczorajszy występ!

Treść i foto: www.andrychow.pl

 

Dni Andrychowa 2014

 

Przypomnijmy: Zespół powstał w 1997 roku pod patronatem Urzędu Miejskiego w Andrychowie. Początkowo jako zespół dziecięcy, działał przy Szkole Podstawowej Nr 4 w Andrychowie. Pomysłodawcą utworzenia zespołu była Zofia Wanat.

12

dsc 5076

Opiekę artystyczną sprawuje choreograf Urszula Wiśniowska i kierownik muzyczny Leon Majkut pod okiem Małgorzaty Kiereś konsultanta etnograficznego.

9

dsc 5169

26

13

28

Fotoreportaż z występu w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach - tutaj

35

Archiwalne fotografie zespołu dostępne są również : tutaj