Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

 

Mecenasi Kultury

 

Współpraca


 

Sydney, Petersburg, Warszawa, Kraków, Andrychów, Praga. Niecodziennych gości podejmowało 22 kwietnia 2014 r. Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. W poświąteczny wtorek do naszego miasta z atrakcyjnej wycieczki po Europie Wschodniej przyjechały dziewczęta z prywatnej szkoły Kambala w Sydney.

Tak. To nie pomyłka! Andrychów znalazł się w planie wycieczki wśród takich miast jak Petersburg, Warszawa, Kraków, Praga. W Andrychowie przewodnikiem i tłumaczem wycieczki był nauczyciel Gimnazjum nr 1 - Kazimierz Skowron, który w ramach wolontariatu pomógł grupie naszych gości zdobywać wiedzę na temat naszego regionu, ludowych zwyczajów i popularnych - polskich tańców ludowych. Młodzież wraz z opiekunami (cała grupa liczyła 53 osoby) przez dwa i pół tygodnia jeździ po Europie oglądając zespoły regionalne, słuchając, ale też grając i śpiewając do muzyki takich kompozytorów jak Fryderyk Szopen, Piotr Czajkowski i innych!

Niezwykłą delegację powitał Burmistrz Andrychowa - Tomasz Żak. Młodzież otrzymała od miasta pamiątkowe upominki. Spotkanie uświetnił występ Ludowego Zespołu Pieśni i Tańca  ANDRYCHÓW, który nie tylko zaprezentował się na scenie, ale też uczył dziewczęta podstawowych kroków tanecznych takich tańców jak Polonez i Mazur.

Zespół wystąpił  w nowych strojach zakupionych w roku 2014 przez Centrum Kultury i Wypoczynku przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. 

Szkoła prywatna Kambala z Sydney jest szkołą średnią z rozszerzonym programem nauczania muzyki. Jak młodzież z dalekiej Australii znalazła się właśnie w Andrychowie? Zdarzyło się to dzięki pomocy Magdaleny Makaruk - redaktorowi muzycznemu TV Katowice, której koleżanka ze studiów pracuje w szkole w Sydney. Pani Magdalena zasiada w Jury Przeglądu Zespołów Artystycznych w Brennej razem z Leonem Majkutem - kierownikiem muzycznym Zespołu Andrychów. Wielokrotnie miała okazję widzieć występy naszej regionalnej dumy - LZPiT Andrychów i zaproponowała, aby odwiedić nasze miasto i obejrzeć występy naszeg wielopokoleniowego zespołu ludowego. Zespół Andrychów z wielką życzliwością i zrozumieniem zaprezentował wiązankę tańców i piosenek ludowych. Do dźwięków kapeli ludowej młodzi ludzie z dalekiej Australii wraz z opiekunami - pod czujnym okiem choreografa zespołu Andrychów - Urszuli Wiśniowskiej uczyli się podstawowych kroków tanecznych Poloneza i Mazura. Przy okazji odbył się "chrzest" gruntownie odnowionego parkietu i sceny Miejskiego Domu Kultury.

Częścia spotkania było przymierzanie strojów ludowych, zdobywanie wiedzy z zakresu stroju krakowskiego - kobiecego i męskiego. Było wiele śmiechu, radości i zabawy podczas nauki tańca. Trzeba przyznać, że grupa była bardzo żywa i otwarta na naukę, a dziewczęta były wyraźnie zainteresowane poznawaniem naszych zwyczajów, czynnie uczestnicząc razem z opiekunami w nauce tańca.

Kambala - prywatna szkoła dla dziewcząt w Sydney ma bardzo rozbudowane zajęcia muzyczne. To szkoła ogólnokształcąca. Na wycieczkę przyjechały młodzsze klasy - prezentując próbkę swoich niezwykłych umiejętności wokalnych - chóralnego śpiewu wielogłosowych, skomplikowanych partii melodyjnych. Wycieczkę turystyczną, na której dzieci i młodzież z Sydney zapoznają się z muzyką wschodniej Europy ale też śpiewają i dzielą się swoimi umiejętnościami zrealizowano w ramach jednego ze szkolnych projektów.

Jednym z punktów programu była degustacja bardzo smacznych placków drożdżowych PSS Społem! Pytana przez nas młodzież bardzo zachwalała nasze lokalne wypieki!

Mimo krótkiej wizyty nawiązano szereg kontaktów, które w dobie internetu sa między ludźmi sprawa niemal oczywistą. Wymienino się nie tylko uśmiechami, ale też adresami email. Teraz czas na rewizytę :) Czy zespół Andrychów czeka wycieczka w której do pokonania będzie 16000 km w linii prostej? :) Tego nie wiemy. Wiemy natomiast jedno, że wesołe dziewczęta ze Szkoły Kambala w Sydney to zdecydowanie, jak do tej pory najbardziej odległe fanki naszego "Andrychowa", które oglądały ich występ na żywo, na scenie patrona zespołu - Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, który czuwał nad całością spraw związanych z ich przyjazdem do naszego miasta.

Zapraszamy do obejrzenia galerii foto!