Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

 

Mecenasi Kultury

 

28. maja 2017 r. Ten dzień nie był jak szóstka w totolotku :) Jedyną niewiadomą była pogoda, a ta - dopisała po prostu idealnie! Resztę, skrupulatnie, chwilka po chwilce zaplanowało i koordynowało Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Kolejna - siódma już Bajkolandia za nami! Jedna z największych tego rodzaju imprez plenerowych dla dzieci na południu Polski rozpoczęła cykl przedsięwzięć i wydarzeń artystycznych związanych z obchodami 250-lecia otrzymania przez Andrychów praw miejskich. Na godzinę przed rozpoczęciem Bajkolandii po wielu latach przerwy otwarto jedną z najmilej wspominanych "dawnych" atrakcji miasta! Na stawie w Parku Miejskim znowu można popływać łódką lub rowerkiem wodnym! Dodatkową frajdą był fakt, że w czasie Bajkolandii przejażdżki były gratis! O obiekt i wyposażenie dba Zakład Gospodarki Komunalnej w Andrychowie. Wróćmy jednak do Bajkolandii! Tegoroczna - siódma! była wyjątkowa pod wieloma względami. W wydarzenie włączyły się aktywnie Zespoły Szkół Samorządowych, organizacje, instytucje samorządowe i wiele firm z terenu Gminy Andrychów. Przygotowane przez dzieci i młodzież prezentacje dotyczyły historii naszego regionu! Trzeba przyznać, że milusińscy i pedagodzy wspaniale wywiązali się ze znajomości tradycji i historii regionu, przygotowując barwny przegląd sukcesów naszej gminy! Podobnie jak przed laty, tak i teraz - sukces nie byłby możliwy, gdyby nie współpraca!


Tradycyjnie Bajkolandia rozpoczęła się barwnym korowodem z udziałem grup rekonstrukcyjnych, reprezentacji szkół i instytucji, delegacji zespołu folklorystycznego STARA BŘECLAV z Moraw, przedstawicieli lokalnego samorządu.

Impreza rozpoczęła się i zakończyła - wystrzałowo! Dosłownie! Na Placu Mickiewicza po otrzymaniu i odczytaniu historycznego dokumentu informującego o nadaniu Andrychowowi praw miejskich - burmistrz Tomasz Żak wystrzałem z sześciolufowej armaty rozpoczął obchody 250-lecia Andrychowa oraz tegoroczną Bajkolandię!

Tuż po salwie sceną zawładnęły dzieci i młodzież prezentując przygotowane programy artystyczne. Jak wspomnieliśmy szkoły i instytucje z gminy Andrychów przygotowały mnóstwo ciekawostek i przedstawień historycznych. Na scenie zaprezentowały się również: Dziecięcy zespół ludowy BŘECLAVANEK z Moraw, Rewia Dziecięco-Młodzieżowa DINO, zespoły i soliści działający w placówkach CKiW, dziecięcy zespół BOLĘCINA.

Tegoroczną Bajkolandię zrealizowano pod hasłem "W KLEPSYDRZE CZASU". W Parku Miejskim przez niemal 5h można było interaktywnie podziwiać stanowiska grup rekonstrukcyjnych: obóz średniowieczny, regiment szwedzki z mnóstwem wybuchowych gadżetów, oddział żołnierzy pruskich, szpital polowy z okresu II wojny światowej, Bytomski Oddział Szturmowy.

Pokaz husarii, walk rycerzy, prezentacja musztry wojsk pruskich, wystrzały z armat, prezentacja Bytomskiego Oddziału Szturmowego - sami zobaczcie poniżej co działo się w Andrychowie!

Myślicie, że to już wszystko? Nic z tego! Na Placu Mikiewicza pod skrzydłami MSH Wizan i Prezesa Jerzego Chylewskiego działała Fabryka Słodkości z Miss EWĄ WACHOWICZ, która nie tylko opowiadała o tym, jak przebiegała jej kariera, oraz jak pasja gotowania wpłynęła na jej obecny sukces! O tym, że Pani Ewa ma niezwykły kontakt z publicznością można było przekonać się podczas konkursu na najlepszy dziecięcy kogiel-mogiel oraz dekoracji pysznych ciastek upieczonych przez MSH Wizan wg przepisu Ewy Wachowicz - "Jubilatek"!

Ewa Wachowicz. Zawsze fascynowała mnie jej uroda. Kiedy zobaczyłem ją w TV na wyborach Miss Świata, pamiętam jak zadawała jej pytanie aktorka z serialu Dynastia - Joan Collins. Ewa wyglądała wówczas olśniewająco! Od tamtej chwili miałem marzenie, by kiedyś szyć kreacje właśnie dla kobiet takich jak ona. Marzenie się spełniło! Wiecie, kto to powiedział? Wśród osób mających wpływ na postrzeganie Ewy Wachowicz w mediach mamy "swojego" człowieka! Andrychowianina! Kreatora mody - Zbyszka Fularę! Pisaliśmy o tym tutaj

Ze świata mody - wracamy na ziemię :) Warsztaty plastyczne "250. urodziny Andrychowa", dmuchańce (zjeżdżalnie, zamki dmuchane, atrakcje dla dzieci), miasteczko rowerowe, prezentacja wozu strażackiego, stoiska animacyjne szkół i instytucji - sprawiły na twarzach milusińskich - mnóstwo uśmiechu!

Pierwszym superhitem wieczoru był występ niezwykle utalentowanego, mającego wzorcowy kontakt z publicznością iluzjonisty - Tomasza Kabisa!

Kolejne kilkadziesiąt minut należało do Chorzowskiego Teatru Ognia Nam-Tara! Niezwykli tancerze ognia, grupa fireshow, widowisko światła i ognia, pokazy pirotechniczne, laserowe i - po raz pierwszy w naszym mieście niezwykłe pokazy zastosowania maczug LED do generowania ponadprzeciętnych świetlnych fraktali - wyświetlanych na przemian z podziękowaniami dla sponsorów! Trzeba przyznać, że tego rodzaju docenienie sponsorów Bajkolandii - były niezwykłe!

Po ognistych emocjach zaprezentowano SHOW z WOSANĄ - pokaz żonglowania koktajlami i nie mniej wystrzałowy pokaz ledowo-pirotechnicznego śmigłowca, który latał po niebie niczym niezidentyfikowany obiekt latający! Kropkę nad i postawił pokaz sztucznych ogni, po którym z głównej sceny Bajkolandii serwowano bezalkoholowe koktajle na bazie soków Wosany! Warto podkreślić, że od początku do końca Bajkolandii uczestnikom towarzyszyły darmowe soki i woda ufundowane przez WOSANĘ S.A. generalnego sponsora Bajkolandii - polskiego producenta napojów, funkcjonującego na rynku od ponad 25 lat!

W trakcie imprezy CKiW w Andrychowie zaprezentowało po raz pierwszy w Andrychowie multimedialną książkę czytaną przez Piotra Fronczewskiego pt.: "Legenda andrychowska. Tam, gdzie straszy duch kota czarnego jak noc" - spisaną przez Jadwigę Janus historię o ukochanym kocie hrabiny Felicji Bobrowskiej. O kocie, który był naprawdę czarny jak noc i naprawdę zniknął pewnej burzliwej nocy...

Patronat Honorowy nad imprezą objęli Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa oraz Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.

Co jeszcze? Cieszymy się! Zwyczajnie bardzo się cieszymy, że kolejny raz mogliśmy objąć patronatem medialnym tak piękną imprezę! Tym bardziej nam miło, że w poprzednich latach pogoda często płatała figle organizatorowi Bajkolandii - Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, sprawiając, że część zaplanowanych działań nie odbyła się tak, jak wcześniej zaplanowano. W tym roku - było po prostu IDEALNIE! Wszystkiego najlepszego Andrychowie! W końcu ćwierć millenium obchodzi się tylko raz!

Dość gadania! Zobaczcie jak było!

Źródło: Treść i foto - www.andrychow.pl