Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

 

Mecenasi Kultury

 

W pierwszą listopadową niedzielę 2018 roku w Wiejskim Domu Kultury w Zagórniku, odbyło się uroczyste spotkanie z okazji uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
 
Wszystkich przybyłych gości powitał dyrektor Zespołu Szkół Samorządowych w Zagórniku – pan Tomasz Osowski. Zapowiedział występ Orkiestry Dętej OSP z Roczyn oraz zagórniczańskiego chóru Misericordias Domini. Po wspólnych śpiewach, nadszedł czas na podróż w odległe czasy.  Uczniowie szkoły z Zagórnika przypomnieli historię miejscowego bohatera sprzed 100 lat – Józefa Herzoga. Spektakl, który wyreżyserował dyrektor Osowski, przybliżył widzom życie Herzoga, jego braci, a także innych mieszkańców Zagórnika, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Rodzina Józefa Herzoga wywodziła się z Osieka koło Oświęcimia. Józef miał dwie siostry i trzech braci. Po śmierci matki Józefa, ojciec ożenił się po raz drugi. Przez Osiek, Wadowice i Mucharz, Herzogowie dotarli do Zagórnika tuż przed I wojną światową. Wiosną 1915 roku, Józek Herzog pożegnał się z ojcem, mówiąc , że idzie do spowiedzi, uciekł do Kęt i został przyjęty do Legionów. W trakcie trzyletniej służby stracił wielu kolegów i przyjaciół. „Do brudu, głodu i wszy można się jeszcze przyzwyczaić. Ale do śmierci kolegów i przyjaciół już nie” – wygłosił narrator. Końcem 1917 roku Józef wraca do odradzającej się Polski, do Zagórnika. 29 października 1918 roku do Józka przyjeżdża na rowerze kolega z Andrychowa Stefan Stworzeń, mówiąc mu, że trzeba rozbroić żandarmów. Kilkanaście minut później są już w magistracie. Sekretarz magistratu tak do nich krzyknął: „Panie Herzog Polska powstaje!”.
 
Po zakończonej inscenizacji historycznej, dyrektor Osowski podziękował gościom za przybycie, uczniom za profesjonalny występ, a współorganizatorom za pomoc w przygotowaniach. Następnie odczytał nazwiska mieszkańców Zagórnika, walczących podczas I wojny światowej: Franciszek Herzog, Józef Herzog, Stanisław Herzog, Stefan Herzog, Jan Mydlarz, Jan Jurczak, Wojciech Sikora, Władysław Sikora, Jan Bąkowski, Jan Edward Bizoń, Jan Bury, Józef Curzydło, Jan Gądko, Franciszek Gawęda, Józef Góra, Antoni Gwoździewicz, Stefan Kolber, Władysław Kuźma, Mateusz Lachendro, Antoni Legień, Franciszek Legień, Karol Legień, Franciszek Mikołajek, Karol Mizera, Jan Mydlarz, Józef Najbor, Mateusz Najbor, Antoni Nowak, Jan Nowak, Józef Nowak, Michał Nowak, Piotr Nowak, Jan Pietraszek, Franciszek Pindel, Franciszek Polak, Jan Polak, Karol Polak, Mateusz Polak, Franciszek Rajda, Jan Rokowski, Mateusz Rusinek, Adam Saługa, Franciszek Smaza, Ludwik Smaza, Wojciech Smolec, Adam Teofil Sordyl, Jan Susfał, Józef Wetula, Franciszek Wiktorczyk, Stefan Zięba. Cześć Ich pamięci!