Administratorem Państwa Danych Osobowych jest Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie. Więcej informacji o przetwarzaniu danych osobowych znajdą Państwo tutaj

 

 

 

 

Mecenasi Kultury

 

Piotr Pustelnik, jeden z najwybitniejszych polskich himalaistów, zdobywca Korony Himalajów i Karakorum, był gościem grudniowego spotkania cyklu „Andrychowski Wagabunda”. Jak przyznał, Andrychów jest dla niego miejscem szczególnym; tu spędził swoją młodość, a jedną z pierwszych zdobytych gór, był Leskowiec.

W szczelnie wypełnionej sali Kina Studyjnego Świadomego Widza Pustelnik opowiadał o dziele swojego życia, zdobywaniu czternastu ośmiotysięczników. Dokonał tego jako trzeci Polak, po Jerzym Kukuczce i Krzysztofie Wielickim. Zaczynał od szczytu Gaszerbrum II, gdzie – jak twierdzi - wykonał pierwsze analogowe selfie. Był rok 1990. Jednak o zdobyciu wszystkich najwyższych szczytów Himalajów i Karakorum zaczął myśleć po Evereście (1995). Swój cel osiągnął 27 kwietnia 2010 roku, wspinając się na Annapurnę.

Opowieść Pustelnika obfitowała w barwne anegdoty. Wspomnienia dotyczące trudów organizacji pierwszych wypraw, perypetie na „szlakach” i historie ludzi spotkanych w górach raz wywoływały śmiech, kiedy indziej mroziły krew w żyłach. Fascynacja mieszała się tutaj z przerażeniem, zwątpienie z podziwem, niezwykła pasja z trudną próbą pogodzenia rodzinnych obowiązków.

Piotr Pustelnik z wykształcenia jest doktorem inżynierii chemicznej. Stworzył projekt „Trzy Korony”, czyli pomysł na zdobycie Korony Ziemi, Koronki Ziemi (drugie co do wysokości szczyty kontynentów) oraz Korony Himalajów i Karakorum. Do 2007 roku był redaktorem naczelnym pisma „n.p.m.”. Od maja pełni funkcję prezesa Polskiego Związku Alpinizmu. Jest laureatem wielu nagród, w tym "Super Kolosa 2010". Wciąż planuje kolejne wyprawy...

Źródło: www.nowiny.andrychow.eu